Spawanie to proces technologiczny niosący za sobą szereg zagrożeń nie tylko dla spawacza ale także dla osób pracujących w pobliżu stanowiska spawalniczego. Dzieje się tak dlatego, że spawanie łukiem elektrycznym emituje promieniowanie cieplne, rozpryskuje roztopione cząsteczki metalu a ponadto wytwarza niebezpieczna dla zdrowia a nawet życia promieniowanie świetlne. Ciepło kontaktowe wytwarzane przez łuk oraz odpryski spawalnicze to zagrożenie na które narażony jest przede wszystkim spawacz. Jego zasięg jest niewielki i ogranicza się do około 2 m. Dlatego też spawacze wyposażani są do pracy w odzież specjalistyczną, przyłbice spawalnicze, maski , rękawice i buty. Oczywiście wszystkie elementy ubiory pracującego na pierwszej linii spawacza muszą spełniać surowe normy określone w przepisach BHP.
Zagrożenia dla otoczenia stanowiska spawalniczego
Głównym zagrożeniem dla otoczenia stanowiska spawalniczego a konkretnie dla osób pracujących w pobliżu takiego stanowiska jest promieniowanie podczerwone a także ultrafioletowe i niebieskie oraz jaskrawe rozbłyski światła widzialnego. Wystawienie pracownika na emisję promieniowania wytwarzanego przez łuk spawalniczy to wysokie ryzyko poparzeń siatkówki oka przez promieniowanie podczerwone, światło niebieskie a także widzialne promieniowanie o zakresie braw od zielonej poprzez żółtą, pomarańczową aż do czerwonej. To także bardzo wysokie ryzyko poparzeń rogówki i spojówki oka przez promieniowanie ultrafioletowe, które może dodatkowo powodować oparzenia skóry. Dla zapewnienia osłony przed promieniowaniem stosuje się ekrany spawalnicze, które tłumią aż 99,998% promieniowania świetlnego.
Ochrona pracowników w otoczeniu stanowiska spawalniczego
Wyposażenie wszystkich pracowników w odzież ochronną dla spawaczy jest niepraktyczne, ponieważ ciężkie skórzane kombinezony krępują ruchy a przyłbice uniemożliwiają obserwację otoczenia, jeżeli nie jest ono rozświetlone jaskrawym światłem łuku spawalniczego. Dlatego też do ochrony pracowników, którzy nie są ubrani w odzież spawalniczą stosuje się lekkie przegrody spawalnicze wykonane z folii PCV. Najbardziej praktyczne ekrany spawalnicze są wyposażone w koła jezdne, dzięki którym można je z łatwością przemieszczać i ustawiać tak aby optymalnie wygrodzić stanowisko spawalnicze. Folie spawalnicze wypełniające ekrany spawalnicze zostały zaprojektowane aby spełniać surowe wymagania normy spawalniczej EN ISO 25980. Musza zatem tłumić 99,998% promieniowania przy czym 90% światła musza wchłoną a niecałe 10% mogą odbić z powrotem w kierunku spawacza. Do tego musza tłumić jaskrawe rozbłyski światła widzialnego aby możliwa była w miarę komfortowa obserwacja stanowiska spawalniczego przez powierzchnię parawanu foliowego.
KOMENTARZE