Na początek zastanówmy się czym w ogóle są kurtyny przemysłowe i z czego się je produkuje? Kurtyny przemysłowe to przegrody wykonane z elastycznych pasów folii PCV o różnych właściwościach mechaniczno-fizycznych, dzięki którym można je dostosować do potrzeb wynikających z przyszłego przeznaczenia produkowanej kurtyny. Warto dodać, że każda kurtyna wykonywana jest na miarę, dlatego też w wielu branżach uważa się je za podstawowe przegrody do izolacji obiektów lub podziału obszernych hal produkcyjnych a także magazynowych.
Jakie funkcje pełnią przegrody przemysłowe z pasów PCV?
Podstawową i najważniejszą funkcją jaką spełniają kurtyny przemysłowe jest izolacja termiczna obiektów. Zamontowane w bramach magazynowych czy przeładunkowych w halach produkcyjnych ograniczają wnikanie zimnego powietrza do wnętrza, dzięki czemu pozwalają na znaczne oszczędności energii cieplnej. Co ważne nie utrudniają ruchu towarowego w przeciwieństwie do segmentowych lub skrzydłowych bram przemysłowych. W zasadzie to kurtyny paskowe osłaniają wnętrze, gdy tradycyjne bramy musza pozostać w pozycji otwartej podczas przewożenia towarów. A jak wiadomo zdarza się, że intensywne prace w dokach przeładunkowych mogą trwać przez kilka godzin w ciągu doby.
Kurtyny przemysłowe chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jak opady, wiatr, mgła. Ograniczają przeciągi, chronią przed ptakami, insektami a także gryzoniami. Stanowią przegrodę dla oparów, dymu, kurzu i pyłu. Dzięki czemu chętnie są wykorzystywane do obudowy stanowisk z odciągami przemysłowymi oczyszczającymi powietrze. Dodatkowo pełnią rolę ekranów akustycznych, gdyż pochłaniając i częściowo odbijając fale dźwiękowe obniżają poziom uciążliwego hałasu aż o 35 dB.
Budowa i zalety przemysłowych kurtyn PCV
Oprócz bardzo dobrych właściwości izolacyjnych kurtyny przemysłowe cechują się trwałością, estetyką (istnieje bardzo dużo wariantów kolorystycznych pasów PCV o różnym stopniu przezroczystości) i prostotą montażu. Nie utrudniają ruchu, są odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu w porównaniu do innych tworzyw sztucznych wolniej ulegają procesom starzenia pod wpływem światła słonecznego. Z uwagi na różnorodność plastyfikatorów stosowanych do produkcji folii PCV kurtyny przemysłowe wykorzystuje się do uszczelniania śluz w chłodniach i mroźniach, gdzie temperatury mogą wynosić do -60 stopni Celsjusza. Antystatyczne kurtyny paskowe mogą być montowane w branży elektronicznej, IT, laboratoriach , lakierniach i składach materiałów sypkich a także łatwopalnych. Kurtyny przemysłowe obsługują także branżę spożywczą i przetwórczą.
Zastosowanie przegród z pasów PCV jest bardzo szerokie. Można je spotkać nie tylko w bramach i dokach przeładunkowych, halach fabrycznych ale także w obiektach handlowych i usługowych. Mogą być wykorzystywane do podziału stref magazynowych, wyznaczania przejść i stanowisk pracy. Doskonale nadają się do odgradzania zaplecza od strefy ogólnodostępnej tym bardziej, że można zamówić kurtyny z folii nieprzezroczystej osłaniającej pomieszczenie po jej drugiej stronie.
Kurtyny przemysłowe nadaję się do wielu zastosowań a do tego są ekonomiczną alternatywą dla innych rozwiązań jak drzwi czy bramy przemysłowe , na zakup których trzeba przeznaczyć nawet kilkanaście tysięcy złotych.
KOMENTARZE