Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak chronić otoczenie stanowiska spawalniczego przed promieniowaniem świetlnym?

Strona głównaDom, Budownictwo

Jak chronić otoczenie stanowiska spawalniczego przed promieniowaniem świetlnym?

Dlaczego mezoterapia jest zabiegiem, na który warto się zdecydować?
Jak się przeprowadzać sprawnie i szybko? Tylko firmą z Japa!
Zakłady pogrzebowe jako forma wsparcia

Spawanie to proces technologiczny niosący za sobą szereg zagrożeń nie tylko dla spawacza ale także dla osób pracujących w pobliżu stanowiska spawalniczego. Dzieje się tak dlatego, że spawanie łukiem elektrycznym emituje promieniowanie cieplne, rozpryskuje roztopione cząsteczki metalu a ponadto wytwarza niebezpieczna dla zdrowia a nawet życia promieniowanie świetlne. Ciepło kontaktowe wytwarzane przez łuk oraz odpryski spawalnicze to zagrożenie na które narażony jest przede wszystkim spawacz. Jego zasięg jest niewielki i ogranicza się do około 2 m. Dlatego też spawacze wyposażani są do pracy w odzież specjalistyczną, przyłbice spawalnicze, maski , rękawice i buty. Oczywiście wszystkie elementy ubiory pracującego na pierwszej linii spawacza muszą spełniać surowe normy określone w przepisach BHP.

Zagrożenia dla otoczenia stanowiska spawalniczego

Głównym zagrożeniem dla otoczenia stanowiska spawalniczego a konkretnie dla osób pracujących w pobliżu takiego stanowiska jest promieniowanie podczerwone a także ultrafioletowe i niebieskie oraz jaskrawe rozbłyski światła widzialnego. Wystawienie pracownika na emisję promieniowania wytwarzanego przez łuk spawalniczy to wysokie ryzyko poparzeń siatkówki oka przez promieniowanie podczerwone, światło niebieskie a także widzialne promieniowanie o zakresie braw od zielonej poprzez żółtą, pomarańczową aż do czerwonej. To także bardzo wysokie ryzyko poparzeń rogówki i spojówki oka przez promieniowanie ultrafioletowe, które może dodatkowo powodować oparzenia skóry. Dla zapewnienia osłony przed promieniowaniem stosuje się ekrany spawalnicze, które tłumią aż 99,998% promieniowania świetlnego.

Ochrona pracowników w otoczeniu stanowiska spawalniczego

Wyposażenie wszystkich pracowników w odzież ochronną dla spawaczy jest niepraktyczne, ponieważ ciężkie skórzane kombinezony krępują ruchy a przyłbice uniemożliwiają obserwację otoczenia, jeżeli nie jest ono rozświetlone jaskrawym światłem łuku spawalniczego. Dlatego też do ochrony pracowników, którzy nie są ubrani w odzież spawalniczą stosuje się lekkie przegrody spawalnicze wykonane z folii PCV. Najbardziej praktyczne ekrany spawalnicze są wyposażone w koła jezdne, dzięki którym można je z łatwością przemieszczać i ustawiać tak aby optymalnie wygrodzić stanowisko spawalnicze. Folie spawalnicze wypełniające ekrany spawalnicze zostały zaprojektowane aby spełniać surowe wymagania normy spawalniczej EN ISO 25980. Musza zatem tłumić 99,998% promieniowania przy czym 90% światła musza wchłoną a niecałe 10% mogą odbić z powrotem w kierunku spawacza. Do tego musza tłumić jaskrawe rozbłyski światła widzialnego aby możliwa była w miarę komfortowa obserwacja stanowiska spawalniczego przez powierzchnię parawanu foliowego.

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0